Ağız kokularının mekanizmaları

Nefes ve vücut kokuları, hava yolu kokusu

Ağız kokusu ölçüm ve testleri

Diş hekimleri için biyofizik kitabı

Ön Söz

Diş hekimlerinin ağız kokusu hastasına diş temizlemek dışında herhangi bir şey yapamadığını fark etmem uzun yıllarımı almadı.
Biz diş hekimlerine fakültede ağız kokusu başlığında yeterli bilgi verilmediği için tıbbi refleks ile sadece diş temizliği yapabiliyoruz. O kadar. Başka hiçbir şey yapamıyoruz ve bilmiyoruz. Çünkü ne yapılacağını öğretmesi beklenen akademik kurumlar .....


devamı

İçerik

Bu eser;
- Ağız kokusunun sadece ne olduğunu değil aynı zamanda ne olmadığını da kesin sınırlarla tespit edip çerçevelemiştir. Bu çok önemlidir.
- Gri renkli, tatminsiz sınıflamaları kullanmaya devam etmek yerine dünya literatürüne ilk etyolojik sınıflamayı getirmiştir.
- Hastanın ağzını koklamak gibi çağ dışı ilkel yöntemleri red etmiştir.
- Sözümona teşhiste kullanılan biyokimyasal testleri dışlamıştır.
- Muayene öncesi hastada ağız kokusunu artıran hazırlıkları red etmiştir.
- Periodontolojinin kucağına terk edilen ağız kokusu konusunu köreltildiği yerden alıp ait olduğu oral mikrobiyoloji ve oral diyagnozun masasına taşımıştır. Sahip çıkılırsa daha ileri gideceğine inanıyorum.
- Ağız kokusuna ilgi duyan hekimlerin keşfetmesi gerekenleri, üstünde çalışılması gereken hipotezleri (bölüm 63’de) belirlemiştir. Okuyucuya teklif mahiyetinde bilimsel bir yol haritası çizmiştir. Böylece okuyucunun tıp şarlatanlığına doğru muhtemel savrulmalarını engellemiştir.

devamı

Eserin künyesi

Dünyada ve ülkemizde ağız ve nefes kokusu üzerine yayınlanmış en geniş kapsamlı bilim kitabıdır. Ağız ve nefes kokularının meydana gelmesi, mekanizmaları, hastalığın seyri, muayenesi, teşhiste kullanılan kimyasal maddeler ve cihazlar, teşhisin yapılması, koku ölçümü ve ağız kokusunun tedavisi vaka örnekleri ile anlatılır.
660 resim, 230 tablo, 936 sayfa, 63 bölüm, 16x24x5 cm . Şöyle refere edilir: Aydın M. Ağız ve Nefes Kokusu. Özyurt Matbası, 2022, Ankara.

Kitap hakkında yorum yap

Kitabı okudu veya incelediyseniz görüşlerinizi yazmak isteyebilirsiniz.
İçerik doyurucu mu? faydalandınız mı? klinikte size faydalı oldu mu? bilgiler yeterince pratiğe dönük mü? yeterince bilimsel mi? fiyatı uygun mu?

Yorum yap

Sipariş ver

800 (sekiz yüz) Liradır

Zıraat bank TR 1700 0100 0931 2801 8623 5015 Salim Murat Aydın hesabına yatırıp eposta ile kargo adresinizi ve telefonunuzu bildiriniz. . Kargo ücreti alıcıya aittir kapıda ödenir.

 

Tel: 0-322-4536262

Sipariş